V minulosti bolo vymedzený presný čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Bolo obtiažne dodržiavať to a častokrát to bolo aj na úkor pohody detí. Takáto mylná predstava výchovy dieťaťa prežila až do dnes a mnohí rodičia stoja pre dilemou čo „sa má“ a tým, čo si žiada dieťa.
1. Potreba dojčenia každú hodinu
Materské mlieko je pre bábätko veľmi ľahko stráviteľné a keďže má tiež malý žalúdok, tak časté dojčenie skombinované so spánkom je pre bábätká typické. Spoločnosť posudzuje „dobré“ bábätko podľa toho, ako dlho spinká, no nie je to tak. I keď sa dieťatko často budí a chce sa dojčiť každú hodinu, je to úplne v poriadku.
2. Zaspinká na prsníku
Tým, že bábätko zaspinká na matkinom prsníku počas kojenia, napĺňa si potrebu matkinej blízkosti. Dôležité je vedieť, že dojčenie nie je iba o nasýtení, ale upokojuje a vytvára interakciu medzi dieťaťom a matkou. Ak sa bojíte, že si bábätko na spanie na prsníku zvykne, alebo že sa poriadne nenajedlo, tak obavy nie sú namieste. Ono samo najlepšie vie, čo potrebuje.
3. Neprespí celú noc?
Súvisí to s tým jeho malým žalúdkom a rýchlou stráviteľnosťou mlieka. Celú noc vie prespať bábätko, ktoré je kŕmené umelou výživou, pretože viac zaťaží tráviaci systém, čo umožní dieťatku po nakrmení spať dlhšie.
4. Väčšinu času je na rukách
Ľudské mláďa nie je schopné samostatného života, matku bytostne potrebuje. Byť nosené, v bezpečí matkinej náruče je jeho prirodzenou potrebou. Všetko ostatné je výdobytok modernej spoločnosti, proti prírode.
5. V prípade, že nie je v perinke
Perinka nemá nič spoločné s prirodzenými potrebami dieťaťa, je to iba výdobytkom modernej spoločnosti. Existujú teórie, že dieťatko sa v perinke cíti ako v maternici a tak sa v nej ľahšie upokojí, no tá ho však oddeľuje od matky. Počas dojčenia sa tak dieťa v perinke nevie správne prisať, môže spôsobiť jeho prehriatie aj deformovať vývoj bedrových kĺbov.
6. Nekúpe sa každý deň
Bábätko sa nemusí kúpať vôbec. A hlavne vtedy, keď mu to spôsobuje stres. Samozrejme, raz za čas ho opláchnuť nie je na škodu, môže to byť pokojne aj s matkou v sprche. Bude sa tak určite cítiť bezpečnejšie, než samo vo vaničke.
7. V prípade, že nemá cumeľ
Prirodzenou potrebou bábätka je sať. Cumeľ je však iba umelou náhradou matkinho prsníka, takže prečo dávať náhradu, ak môže mať originál? Vedeli ste aj, že cumlík sťažuje a skracuje dojčenie? Ak je to možné, vyhnite sa mu. Prirodzenejšia je vlastná pästička.
8. Počas prijímania materského mlieka, bez vody a čajíka
Dokonca ani v lete prikrmovať netreba. Materské mlieko dáva bábätku v prvých mesiacoch úplne všetko, čo potrebuje. V horúčave si bábätko žiada prsník častejšie a pije kratšie a to znamená, že dostáva redšie mlieko, ktoré obsahuje viac vody.
9. Nemá vlastnú postieľku ani kočík
Áno, aj také rodiny existujú. Dieťatko strávi prvé mesiace v nosiči a rodičovskej posteli. Tým sa napĺňajú jeho prirodzené potreby a základy psychickej vyrovnanosti v terajšom i neskoršom veku.
10. Takmer vôbec neplače
Deti v indiánskych kmeňoch vôbec neplačú a to preto, že ich potreby sú naplňované od prvej chvíle. Bábätko je po narodení s matkou, v jej náručí, pije jej mlieko, spí v jej náručí a nič iné nepotrebuje.
Foto: unsplash.com